Autor Subiect: Sa ne cunoastem (11)  (Citit de 59477 ori)

doina

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 487
    • Vezi Profilul
Sa ne cunoastem (11)
« : Iulie 18, 2011, 05:53:46 p.m. »
Am inceput de aici : Cap 1 , Cap 2 , Cap 3 , Cap 4 , Cap 5 , Cap 6 , Cap 7 , Cap 8 , Cap 9, Cap 10

Deschid capitol nou cu istoric  :)
« Ultima Modificare: Iulie 19, 2011, 03:54:41 p.m. de doina »
Asociatia Copiilor cu Boli Cardiace Congenitale
www.acbcc.ro

Andreea

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 456
    • Vezi Profilul
R?spuns: Sa ne cunoastem (11)
« Răspuns #1 : Iulie 18, 2011, 06:58:51 p.m. »
Multumim, Doina.

Fetelor....ne confruntam cu o dilema(eu si Iulia). Zilele trecute a primit acasa factura cu toate investigatiile si costurile pe fiecare in parte. Ati primit vreuna dintre voi asa ceva? Eu pentru Andreiutul nu.

Ele au mers cu formularul, la care au cerut de 3 ori prelungire. Eu am luat legatura deja cu sora de legatura de la spital si asteptam o clarificare in ceea ce priveste acesta scrisoare.

Exista cineva aici pe forum, care a platit personal investigatiile si tratamentul?

Va multumesc tare pentru raspunsuri.

Mara [mQQm]

• Hero Member
  • Mesaje postate: 539
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : Iulie 18, 2011, 07:34:02 p.m. »
Doina, sa va traiasca voinicelul, sanatos si norocos!!!! Ati avut petrecere de pitici, ce frumos :D
If I had a prayer, it would be this: ?God spare me from the desire for love, approval, or appreciation. Amen.? 
We live in a house of mirrors and think we are looking out of the windows?Fritz Perls

doina

• Sr. Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : Iulie 18, 2011, 08:29:16 p.m. »
Doina, sa va traiasca voinicelul, sanatos si norocos!!!! Ati avut petrecere de pitici, ce frumos :D

Multumim frumos pentru urari. Da, a fost foarte fericit ca au venit copiii.
www.acbcc.ro

soli

• Vizitator
« Răspuns #4 : Iulie 18, 2011, 10:59:41 p.m. »
Andreea , e nasol !!! am vorbit cu iuia de o mie de ori si i am spus cum am facut noi prelungirea , frau bergitt mi a spus ca a comunicat cu doamna aceea din munchen , nu mai stiu cum se numeste , am intrebat o daca a ridicat cineva prelungirea la formular si daca l au trimis  . daca aveti factura detaliata , la un moment dat nu s a facut prelungirea , sau ei nu au primit formularul in deutsche. cert e ca ce scrie acolo , e de plata !!!!!nu vreau sa te intreb cat , si retroactiv Casa nu acopera nimic . ciudat este ca frau bergitt a spus ca are prelungirea , la un moment dat . ei au obiceiul sa simplifice procedurile, poate au crezut ca ce au facut ei e suficient ca sa se prelungeasca.

soli

• Vizitator
« Răspuns #5 : Iulie 18, 2011, 11:12:04 p.m. »
mara  stiu de tibi , si toate cele, sunteti faini !  bravo voua, multumesc si pentru bela , stiu ca ai fost pe dc si ne ai ajutat
a insemnat foarte mult , inseamna foarte mult , ne refacem treptat.

la multi ani si de la noi , doina , sa aveti putere si multe, multe bucurii !!!

Andreea , trebuie sa iei masuri , tb sa ajungi la casa de asig si sa verifici cu ei unde a fost hiba si cu frau bergitt sa ti trimita ce demersuri au facut ei , sa speram ca e doar un formular care nu a ajuns la ei .

Gilia

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 289
    • Vezi Profilul
« Răspuns #6 : Iulie 19, 2011, 12:04:49 a.m. »
Doina, multumim tare mult, foarte folositor sa fie toate capitolele puse cap la cap! :*; sincer, si cand am scris de Lorelai, ca i-au aparut bubite la mare ce pareau a fi ciupituri de insecte, de la tine speram sa primesc raspuns ca am vazut ca esti experta in de astea :P si l-am si primit! mersi!; La Multi Ani cu multa sanatate micutului Darius, ma bucur tare mult ca v-ati petrecut pe cinste!
Alina, nu stiu daca e cazul sa te ingrijorezi cu luatul in greutate, ca de la 5 luni incolo oricum iau mai putin in mod normal, mai ales daca au luat bine la inceput, si baietelul tau, cel putin din poze, imi pare chiar bine.. :)Lorelai a luat tot timpul putin (chiar de manca bine), dar a luat constant, si am inteles ca asa e soiul ei, slabut... :)n-are nicio legatura cu TF. eu am alaptat-o pana la 8 luni cand a fost operata, dar din pacate a facut chilotorax postoperator si au trecut-o pe lapte praf special fara grasimi, Milupa Basic F i-au dat in spital si i-am dat si eu inca 2 luni jumate dupa revenirea acasa, dar acum, ca am terminat cu regimul, am trecut pe Humana, si n-a parut sa sesizeze trecerea chiar de i-am facut-o destul de abrupt...bea cu aceeasi pofta orice lapte. As fi vrut s-o mai alaptez, ca mai aveam lapte chiar si dupa 2 luni, dar a uitat cu desavarsire sa suga (uimitor, avand in vedere cat de mult ii placea...), asa ca m-am obisnuit cu ideea ca atat a fost, bine c-a fost si atat..sper ca voi sa nu fie nevoie sa tineti niciun regim, din cate am inteles complicatia care a facut-o ea apare extrem de rar in Tetralogia Fallot.

Mara, La Multi Ani!!! Sa ai o zi excelenta!!Multi pupici!!  :-*

Andreea

• Sr. Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #7 : Iulie 19, 2011, 12:52:01 a.m. »
Iulia merge maine la Casa de Asigurari Teleorman. Din scrisoarea venita reiese ca spitalul nu a intrat in posesia formularelor de prelungire in original, motiv pentru care administratia s-au adresat parintilor in scris.

Ar fi de mare folos sa intelegem ce s-a intamplat. Eu am luat legatura cu frau Monika duminica, dar asta inainte de a primi documentul din care sa reiasa exact ce isi doreste administratia spitalului (adica luni). Pe de alta parte, Iulia si sotul nu au semnat niciun document de solicitare a prelungirii, iar spitalul noteaza acest lucru.

Vom rezolva problema aceasta, mai ales ca legea este clara. Este doar o problema de timp si de fermitatea afirmatiilor.

soli

• Vizitator
« Răspuns #8 : Iulie 19, 2011, 12:39:34 p.m. »
andreea , nu stiu daca spitalul singur poate obtine prelungirea, eu stiu ca a fost nevoie de cererea apartinator , chiar daca pe fax , originalul se ridica doar de un membru al familiei,si nici el varul de al patrulea , mai multa atentie la cerintele legii nu strica , pentru ca daca ai indeplinit toate cerintele nu au cum sa spuna nu , 
daca sari o etapa si neglijezi amanunte  nu prea ai scapare , aici ca si acasa trebuie sa reactionezi si sa iei masuri la timp. gasesc ca e o neglijenta din partea iuliei, si e de invatatura si pentru altii, astfel de greseli costa bani .
sper sa aveti noroc ! si sa nu se fi ridicat prelungi RILE ,ca am vazut ca sunt ambele lipsa !!!

liviams

• Full Member
  • Mesaje postate: 238
    • Vezi Profilul
« Răspuns #9 : Iulie 19, 2011, 02:34:12 p.m. »
Doina: La multi ani ! sa fiti sanatosi si fericiti!

Ema-Asocia?ia Alina-Maria

• Full Member
  • Mesaje postate: 185
    • Vezi Profilul
    • Asociatia ALINA-MARIA
« Răspuns #10 : Iulie 19, 2011, 03:14:37 p.m. »
Scuze!!!Nu am v?zut ca este capitol nou si am scris tot la 10.OFFF!!!

doina

• Sr. Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #11 : Iulie 19, 2011, 03:47:45 p.m. »
Doina: La multi ani ! sa fiti sanatosi si fericiti!

Multumim frumos! :-*
www.acbcc.ro

doina

• Sr. Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #12 : Iulie 19, 2011, 03:49:07 p.m. »

la multi ani si de la noi , doina , sa aveti putere si multe, multe bucurii !!!

Soli, multumim de urari. Si voua o imbratisare calda din partea noastra. :-*
www.acbcc.ro

doina

• Sr. Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #13 : Iulie 19, 2011, 03:53:29 p.m. »
Doina, multumim tare mult, foarte folositor sa fie toate capitolele puse cap la cap! :*; sincer, si cand am scris de Lorelai, ca i-au aparut bubite la mare ce pareau a fi ciupituri de insecte, de la tine speram sa primesc raspuns ca am vazut ca esti experta in de astea :P si l-am si primit! mersi!; La Multi Ani cu multa sanatate micutului Darius, ma bucur tare mult ca v-ati petrecut pe cinste!

Da, eu experta :P. Ca numai noua ni se putea intampla asa ceva ;D. Nepotii mei care sunt maricei (10 si 7ani) au plecat de la parintii mei cu bubite pe maini si pe picioare. Intai au aparut pe picioare undeva prin a 5-a zi de sedere. Au fost la medic si li s-a spus ca probabil au facut alergie la apa, aer. Oricum le-a dat Claritine ca ei sunt mai mari. Multumim de urari! :-*
www.acbcc.ro

Andreea

• Sr. Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #14 : Iulie 19, 2011, 05:33:59 p.m. »
Ema, unde este copilul, in ce oras? Unde ar trebui sa zboare?